معرفی Far Cry 5

بعضی چیزها بسیار عجیب و غیر قابل تصور هستند که باورمان می‌شود که هیچ‍وقت برایمان اتفاق نمی‌افتند. خبری عجیب و غریب، تصادفات ناگهانی یا شانسی شگفت‌انگیز مثل برنده شدن لاتاری، همگی طوری به نظر می‌ رسند که بعید است در زندگی معمول و روزانه ما رخ دهد.  «Far Cry 5» یکی از همین سناریو‌های غیر قابل تصور را جست و جو می‌کند، چگونه می‌شود به طرف یک فرقه مذهبی افراطی کشیده شد؟ چه اتفاقی می‌افتد وقتی که آن فرقه به شدت خطرناک و قدرتمند شود؟

درحالی‌که خیلی از ما باور داریم که هیچ وقت برای ما امکان ندارد که وارد یک فرقه شویم، «Ubisoft» امیدوار است که این تفکر را با طراحی یکی از همین فرقه‌های مذهبی تغییر دهد که نه تنها قابل باور است، بلکه به اندازه کافی متقاعد کننده است که به ما کمک می‌کند که بفهمیم چگونه می‌توان به درخواست خودمان وارد یکی از آن‌ها شد.

جدیدترین نسخه Far Cry مکآن‌های دوست داشتنی بین المللی شماره‌های قدیمی سری را پشت سر گذاشته و ما را به شهر مونتانا  در ایالات متحده می‌برد. بازیکنان کنترل مامور پلیسی را بر عهده دارند که حکم بازداشت رییس فرقه‌ای افراطی به نام «Joseph Seed» را دارد. این فرقه مذهبی که به عنوان «پروژه ای در دروازه های بهشت» شناخته می‌شود، باور دارد که روزهای آخر زمین در حال فرا رسیدن است و برای این روز خاص باید تا دندان مسلح شد. آن‌ها خود را برای هر موقعیتی که نه تنها فقط خودشان، بلکه هر «روح بدون امیدی» را که بتوانند نجات دهند، آماده کرده‌اند.

سه سال پیش، وقتی Hay  در حال پیاده روی در مرکز شهر تورنتو بود، مردی را دید که لباسی عجیب بر تن داشت و جملات نا مفهمومی از اینکه «دنیا به پایان خواهد رسید» رویش نوشته شده بود. این در حالی بود که Hay هیچ‌گاه به این پیام ها توجهی نمی‌کرد اما در آن زمان حسی از ترس درونش ایجاد شد. او نمی‌توانست کمکی کند ولی فکر کرد که  حق با آن مرد است.

از آن زمان به بعد، موضوع و تم Far cry 5 تبدیل به واقعیت گشت. تیم سازنده با «Rick Alan Ross» قرار دادی امضا کرد، او که یک کارشناس فرقه‌های مذهبی است و موسس موسسه غیر انتفاعی «Cult Education» و نویسند کتاب «فرقه‌های مذهبی، از درون و برون» است. Ross   که درگیر بیش از  ۵۰۰  عدد از مداخلات در فرقه‌های مذهبی بوده و در دانشگاه های سراسر آمریکا در این باره سخنرانی کرده است.  بنابراین یوبی‌سافت  احساس کرد که او می‌تواند بهترین شخص برای راهنمایی تیم سازنده روی این  موضوع باشد که چگونه می‌توان یک فرقه مذهبی واقع گرا درست کرد. به جای به تصویر کشیدن شخصیت‌هایی با کلاه ها و لباس های عجیب و غریب یا ارایه مفاهیم انتزاعی درباره آن‌ها، یوبی‌سافت  کار خود را به خوبی برای درک جهان بیرون و درون این سازمآن‌های پیچیده مذهبی انجام داد.

معمولا، فرقه‌های مذهبی در مناطق روستایی با خرید مایملک و تصاحب قدرت اجتماعی و اقتصادی، قدرت کسب می کنند و در جامعه هدفشان  رشد می کنند. بعضی از این فرقه‌های چنان قدرتمند می شوند که حتی چهره های دارای قدرت مثل پلیس محلی احساس تا نواتی در مقابل آن‌ها می کنند. در Far Cry 5 ، فرقه «Project at Eden’s Gate» منطقه Hope County  را زیر محاطره خودش دارد و هر گونه مداخله از بیرون منجر به شروع جنگ می‌شود.

یکی از قابل توجه ترین فاکتور های فرقه‌های مذهبی، به زور وادار کردن و متقاعد کردن اعضا برای پیوستن به آن‌هاست. برای باور پذیر کردن این نکته در Far Cry 5 ، یوبی‌سافت تلاش زیادی روی پروسه انتخاب بازیگر گذاشت تا مناسب ترین بازیگر را برای به تصویر کشیدن رهبر فرقه یعنی Joseph Seed پیدا کند. آن‌ها به کسی نیاز داشتند که جذاب باشد اما با حسی از کینه توزی زیرپوستی. بیشتر از همه، این بازیگر باید بازیکنان را متقاعد می‌کرد تا آن‌ها نیز بتوانند درگیر آن فرقه مذهبی شوند.

سری بازی Far Cry  مدت طولانی است که برای شخصیت‌های منفی دیوانه وار خود معروف است. در حالی‌که ناراحتی خاصی در چهره Seed  و باقی افراد فرقه مشخص است، یوبی‌سافت می‌خواهد دلایل کار های او را قابل باور نشان دهد. Seed که صدایی درون سرش به ان می‌گوید که دنیا به زودی به پایان خواهد رسید، فرقه Project at Eden’s Gate را پایه گذاری کرد تا برای روز قیامت آماده شوند. اگرچه هنوز به نظر عجیب و غریب به نظر می رسد،Hay  امیدوار است که با حداقل درک کنیم که Seed از کجا آمده است و شاید حتی این  سوال را بپرسیم که ممکن است او چیزی را می‌داند که ما نمی‌دانیم.

این موضوعات مطرح شده بلندپروازانه است حتی برای برخی بحث برانگیز، اما حداقل آن‌ها نیز می‌توانند جهانی باور پذیر را تجربه کنند و به کاوش بپردازند. وقتی بازی در تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۱۸ برای Xbox One ps4 و PC به بازار بیاید، مطئمن خواهیم شد که آن‌ها کار درست را انجام داده‌اند یا خیر.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.